Вступ

 

 

Тереза з Лізьє народилася 2 січня 1873 року, померла 30 вересня 1897 р. у віці 24 років. Це одна з найясніших постатей в історії гуманізму, а її духовне навчання має загальносвітове значення. Цю "Малу Кармелітку", відому і визнану християнами і нехристиянами в усьому світі, 19 жовтня 1997 року папа Іван Павло ІІ оголосив Учителем Церкви. 

Особисте багатство святої Терези від Дитятка Ісус не обмежується лише духовним аспектом. Зразковим постає також її людський вимір. Справді, Терезу з Лізьє можна порекомендувати як взір людського розвитку, оскільки вона пройшла дорогу від майже невротичної незрілості до повної реалізації себе як особи. 

Своїм життям вона показує, що – крім Божої ласки – людський розвиток вимагає особистого зусилля і використання людських засобів. Мій інтерес до нового Учителя Церкви є безумовно психологічним. Я збираюсь визначити, як вона використовувала свої людські можливості, щоб подолати свої очевидні людські обмеження. Я знаю, що інші дослідники зупинялися на дослідженні психічних розладів, які торкнули Терезу [J. Maître, L`Orpheline de la Bérésina. Thérese de Lisieux, Paris, Cerf, 1995, s. 145-240. R. Masson, Soufrance des hommes, Versailles, Saint-Paul, 1997, s. 13-34. Mercury, Essai sur Thérese Martin, Paris, L`Harmattan, 1997, s. 69-87], однак небагато вчених займалося психологічним розвитком цієї молодої французької кармелітки [C. De Meester, La dinámica de la coni anza, Burgos, Monte Carmelo, 1998]. 

Я збираюся зосередитися на цій останній перспективі – зміна та розвиток індивідуальності Терези, але замість того, щоб підкреслювати історичні дані, пов’язані з цим, бажаю розглянути людські або психологічні процеси, які вона підіймає для досягнення особистої трансформації і зростання. 

Дивує і вражає факт, що перед розвитком наукової психології, без психологічної університетської підготовки Тереза змогла застосувати на практиці методи, що допомагають психічному розвитку, які наука запропонувала нам тільки через сто років після неї. Тереза з Лізьє становить привабливу модель для кожної категорії осіб і для визнавців різних релігій. Ось площини людського життя, які вона змогла зразково розвинути, і які ми розглянемо в цьому короткому есе: 

- відчуття власної вартості;  

- активне прийняття дару здоров'я;  

- мистецтво мислення;  

- емоційна свобода;  

-відмінна поведінка;  

- відношення між людьми;  

- особиста місія. 

Бажаю Тобі, дорогий Читачу, знайти в святій Терезі з Лізьє взір людського розвитку, а приклад її боротьби хай буде Тобі заохоченням в щоденному піклуванні про власне зростання. Бажанням Терези було "використовувати час в Раю, щоб робити добро на землі", нехай отже вона Тебе супроводжує своїм безперервним заступництвом в Бога – на благо Тобі, Твоїм близьким і Твоїй спільноті.