Взірець почуття власної гідності

 

 

Постава поваги, цінування і сприяння саморозвитку, якою можемо захоплюватися у Терези з Лізьє, і яку ми знаємо під назвою відчуття власної вартості, сполучається з першою і другою Заповіддю. 

На питання: "Яка перша з усіх заповідей?", Ісус відповідає без вагання і рішуче: Перша Слухай Ізраїлю! Наш Господь Бог Господь Єдиний. Будеш любити Господа, Бога твого, всім серцем твоїм, усією душею твоєю, всією думкою твоєю й усією силою твоєю. А друга: Будеш любити ближнього твого, як самого себе. Іншої, більшої від цих, заповіді немає. (Мк 12, 28-31). 

Виконання цих заповідей можливе лише тоді, коли особа уміє кохати себе, коли свідома власної вартості. Еріх Фромм доходить до переконання, що любов до самого себе є необхідною умовою для реалізації інших форм любові: материнської, батьківської, братерської, синівської та любові Бога [E. Fromm, El arte de amar, Buenos Aires, Paidós, 1982, s. 62-67]. 

Відчуття власної вартості лежить між двома крайностями, однаково небезпечними. При застосуванні шкали від 0 в 100, відчуття власної вартості що розуміється як повага, турбота і просування власного «я» в межах розумного розміщується між 25 та 75. Якщо на цій шкалі власна вартість наближена до 25, тоді людина позбавляється розсудливої поваги і клопоту до себе самої, відкидає власне ,,я". Негативний внутрішній монолог з собою веде до відчуття провини та вихолощення, веде до депресії, а в крайніх випадках навіть до самогубства. 

Розміщення від 75 говорить про надмірне відчуття власної вартості, яке буде проявлятися у власній любові, егоїзмі, марнославстві, у гонорі, зловживанні владою і агресією. Фромм вказує на велику різницю між любов'ю до самого себе з другої Заповіді та егоїзмом: "Егоїзм і любов до самого себе, далекі від ідентичних, протиставляються одне одному" [E. Fromm, El arte de amar, s. 65]. 

Егоїзм і гордість  насправді виявляються автодеструктивними, занурюють людину у відособлення, самітність, відторгнення, ненависть і  презирство щодо інших. Тереза з Лізьє уміє уникати обох крайностей, хоч з другого боку, в певних моментах свого життя небезпечно наближується до темної прірви депресії, і навіть смерті. Приходить на світ 2 січня 1873 року, а коли їй сповнюється ледве місяць, захворіла. "Батьки затурбувалися. Думали, що помре, як четверо інших дітей" [M. Parajón, Santa Teresa de Lisieux, Madrid, BAC, 1987, s. 31]. 

Видужує, але наступного місяця знаходиться на межі між життям і смертю, оскільки її мама, Зелі Мартін, не може годувати дитини грудьми, а інші способи виявляються неефективними. Дівчинка безперервно кричить, а мама не може її заспокоїти. Зелі іде шукати проживаючу в горах жінку, яка годувала її старших доньок. Коли Розалія дізнається про справи, то не погоджується на переїзд в Алансон, щоб годувати Терезу. Перебуває там лише тиждень, щоб немовля призвичаїлося до неї, яка повинна замінити її маму. Тереза відірвана від своєї мами та вивезена в село, щоб проживати з Розалією. Знаходить нову сім'ю, сільський клімат, товариство чотирьох братів і іншого тата. Візити мами, батька і  сестер підтримували щоправда почуттєві зв'язки з сім'єю, проте  здається, що все вказує на те, що Тереза так зв'язалася почуттєво з годувальницею, немовби Розалія була її мамою. Звикає до її близькості та опіки. Менш ніж через рік мусить перервати цей зв'язок. 2 квітня 1874 року повертається додому свого батька. 

До цієї пори вже вдається подолати труднощі і вона утримує природно живий блиск своєї багатої індивідуальності. Фактично, від дитинства Тереза виявляє особливу схильність до сміху. Має живий, неспокійний характер, весела, схильна до забав та товариства. Коли Тереза має ледве чотири з половиною роки, переживає наступний болючий досвід вмирає її мама. Може тоді відкриваються в ній рани, які переживала в першому році життя. Накопичені страждання стають нищівними. Втрачає блиск її природна радість і певність в собі, а також відкритість: 

"[...] мій щасливий характер зовсім змінився, раніше така жива, така експансивна, я стала несміливою і м'якою, надмірно вразливою. Вистачало єдиного погляду, щоб я заливалася сльозами, була задоволена, якщо ніхто мене не чіпав, не могла стерпіти компанії незнайомих людей і віднаходила радість лише серед найближчих в сім'ї" [A 13 r].