Пій Х (1903-1914)

 

Папа Пій XКоли Акти Процесу Беатифікації Слугині Божої Терези від Дитяти Ісус було привезено з Франції до Риму, один з достойників Св. Конгрегації Обрядів (так тоді називалася сьогоднішня Конгрегація Канонізаційних Справ), ознайомившись з їхнім змістом, виразив перед Папою своє здивування: «Чому ця молода монахиня – затворниця, яка в своєму житті не зробила нічого надзвичайного, мала би бути винесеною на вівтар?» Пій Х відповів, що „її безмежна простота є найбільш надзвичайним явищем” і що „секрет її святості полягає у надзвичайному переживанні звичайності”. Обмеженому працівнику курії додав: „Перегляньте Ваше богослов'я”.

У 1910 р. Папа одержав у подарунок друге видання італійського перекладу „Історії однієї душі”, яку опрацювала одна з монахинь монастиря кармеліток босих у Флоренції. Подарунок дуже сподобався Папі, і він одразу подякував за нього власноручним листом, зверненим до наставниці вищезгаданого монастиря. Між іншим він написав: „Тереза розквітла, як лілія, розповсюджуючи свій приємний аромат і посилаючи справжній дощ Божих благодатей. У своїх творах вона славила і благословляла Господа”.

Пій Х сприяв також прискоренню процесу беатифікації Терези з Лізьє: 14 червня 1914 р. він затвердив рішення Конгрегації Обрядів, яке закривало так званий Інформаційний Процес та вивело його на суд Апостольського Престолу, внаслідок чого він став Апостольським Процесом. Папа напевно прагнув побачити його результати, але, нажаль, 20 серпня того ж року відійшов у вічність.

Він не мав найменшого сумніву щодо святості Терези, хоч канонічно цей факт ще не був підтверджений. До одного з єпископів-місіонерів, який під час аудієнції вручив йому образ Слугині Божої, він переконливо сказав слова, які вже було наведено вище: „Це – найбільша свята сучасності”. Крім того, Пій Х поділяв багато інтуїтивних передчуттів Терези, наприклад, прагнення (попри тогочасний порядок Таїнств) частого, а навіть щоденного Святого Причастя та роздавання Євхаристії дітям. Один автор пише, що папські документи, які змінюють цей порядок, можна розглядати у світлі висловлювань Терези на цю тему.