Відхід Марії до Кармелю   

 

 

Марія вирішила піти до Кармелю. Для Терези це нова драма, бо тільки в ній вона знаходить підтримку. Селіна має сімнадцять років і буде виконувати роль господині дому. Леоні (двадцять три роки) постійно думає про чернече життя. Світ Терези хитається: життя є постійною розлукою. Спокій вже не подобається Терезі, через Марію вона переживає те, що переживала колись з Поліною: засипає її ласками і дрібними подарунками.  

На початку жовтня подорож до Алансон. Свіже повітря і забави не вирішують справу. Плаче на гробі мами, бо забула букет квітів. Несподівано Леоні вступає до кларисок, які живуть на вулиці Демі-Люн! Родина розпадається. 

15 жовтня Марія, "єдина опора" Терези, йде до Кармелю. Тереза буде сама боротись зі своїми скрупулами. Поліна також втрачена: спорадичні розмови через подвійні грати недостатні для доброго порозуміння. 

Молода, красива чотирнадцятирічна дівчина з ясним волоссям. Який контраст з внутрішнім світом! Надмірно вразлива, плакса, "незносна через свою надмірну чуттєвість", часом плаче "тому, що плакала" (пор. A 44v), яку мучать скрупули… Такою вона ще не була. Глибока самотність підлітка, який далі думає про Кармель. Але чи це можливо з таким внутрішнім станом? Не має жодного практичного досвіду, не вміє навіть застелити ліжко, всім переймається (A 44v). 

З глибини своєї прірви звертається до Неба. Цікаво, що вона не звертається до Бога або Богородиці, яка її зцілила. Бідна, залишена дитина звертається до своїх померлих братів і сестер. Як остання дитина, волає до них з "дитячою простотою" (A 44r). Відповідь приходить миттєво: її душу заливає великий спокій; відчуває, що мешканці Неба її люблять. 

Друге раптове зцілення, яке визволяє її від скрупулів, але не вирішує все відразу. Її надмірно вразливий характер не змінюється. Тереза далі має схильність "плакати як Магдалена". Ситуація видається безнадійною. Чи вона знайде з цього вихід?