Твори на різні теми

 

 

 

Подібно як люд Книги Виходу міг писати про свою історію, бо був визволений, так і Тереза, визволена в Ісусі, пише розповідь про Боже милосердя в своєму житті, свою "святу історію". Перед нашими очима проходить життя Терези – глибоке як річка і прозоре як жива вода. Любов до Ісуса веде її дорогою довіри, на яку стає з вірою і надією. Це дозволяє їй зрозуміти свої пережиття і просвітлює ніч.   

Рукописи Терези, які є спонтанними творами, за літературним жанром подібні скоріше до листів, ніж до особистих записок. Тереза пише багато листів і віршів, в яких висловлює глибоке прагнення, яке є змістом її життя: Тільки Ти, Ісусе (Po, P II, s. 37-38; OC, s. 720); вона безмежно прагнула любити. Ісус повчає її "приховано" (Rps B, s. 190; OC, s. 219) про довіру аж до відваги, про милосердя в бездні людської біди, про надію серед "безпросвітної темряви" (Rps C, s. 228; OC, s. 241). 

Тереза пише з послуху, її рукописи – дар її самої. Знає, що її рукописами будуть користуватися, щоб написати некролог. Висловлюється у першій особі до самого кінця, пристрасно. Вільне "я", яке прагне любити, зустрічає "Ти" – любов, про яку свідчить і стає єдністю з Нею, з Ісусом, увесь час залишаючись собою (Jacques Gauthier, Toi, l’amour. Thérèse de Lisieux..., s. 11). Результат – пізнання Бога, яке дає можливість дивитися на людей і справи довірливим поглядом дитини. 

Представляючи у такий простий спосіб життя у першій особі, молода кармелітка вписується в тренд сучасної автобіографічної літератури, як про це говорить поет Фернанд Вельет: "Належить до нашої епохи завдяки здатності говорити про себе, виходячи з власного досвіду. Не притримується дистанції чи обачливості, яким підпорядковуються твори людей церковних організацій. Вона слухає шум вітру Любові, який її супроводжує" (Fernand Ouellette, Je serai l’Amour. Trajects avec Thérèse de Lisieux, Fides, Montréal 1996, s. 15-16). 

Твори Терези комунікативні; передаючи свою думку, свята входить у безпосередній контакт, довірливу інтимність – через прості слова, яка полегшують зв’язок з Богом. Живі слова народжуються з мовчання і відразу повертаються до мовчання, переказавши зміст, стиль подібний до розмовної мови, властивої свідченням, а не до наукових досліджень і аналізів. 

Молода кармелітка пише інтенсивно, безперервними рядками, без викреслювань і вступного плану. Писання просто з серця дає їй можливість показати свій внутрішній світ і краще оспівувати милосердну любов, яка чинить її життя шедевром любові, що вона виразила у вірші: "Вже в дитячих роках, Всемогутній Ісусе, / я називалася квіткою Твоєї любові" (Po, P II, s. 46; OC, s. 748). 

Тереза віддає Церкві своє життя і твори. За кілька місяців до смерті виражає глибоке прагнення, що все є справою Святого Духа. 11 липня 1897, коли мати Агнеса говорить їй, скільки добра принесе розповідь про її життя, відповідає: "Як ясно тоді буде видно, що все походить від Бога! Слава, яку я прийму, буде незаслуженим подарунком, що не належить мені, так, у цьому всі переконаються" (OR, P II, s. 471; OC, s. 1036). За п’ять днів до смерті не сумнівається у правдивості свого послання, бо писала його серцем: "Тепер добре відчуваю, що те, що сказала і написала, є правдою у всіх відношеннях" (OR, P II, s. 521; OC, s. 1137).