Останні слова  

 

  Гі Гоше 

 

 

Мати Агнеса від Ісуса, опікуючись своєю сестрою, швидко записує всі її слова, часом з телеграфічним скороченням. Робить це передовсім для себе: вид вмираючої сестри наповнює «матусю» глибоким сумом. Коли нарешті зрозуміла, що Тереза вмре, то починає думати про некролог. Тому питає про минуле, про почуття, про концепцію чернечого життя.   

В сумі назбирається 850 слів. Сестра Марія від Пресвятого Серця (її хресна мама) і сестра Геновефа (Селіна) також записали кілька слів. 

По смерті Терези мати Агнеса, готуючи книжку, якою буде Історія однієї душі, використає свої нотатки в розділі XII, де описана хвороба і смерть молодої кармелітки. 

В 1904-1905 рр. перепише і впорядкує свої записи у "великому чорному зошиті" (який пізніше пропаде). Буде ним користуватись при редагуванні п’ятьох "зелених зошитів", які будуть основним документом при її свідченнях на Процесі Ординарія (1909-1910) про цей період життя її сестри. 

Аж до 1922 року буде працювати над "Жовтим Зошитом". У 1927 році опублікує антологію Останніх Слів, Novissima Verba (362 слова). 

Лише в 1971 році, завдяки доступу до архіві Кармелю, група дослідників опублікує Останні Слова окремими версіями (чотири), надаючи першість Жовтому Зошиту. Те важливе доповнення для розуміння Терези. 

Очевидно, що ці тексти не були записані на магнітофон, на них є сліди інтервенції матері Агнеси від Ісуса. Публікація чотирьох версій (Останні слова Dernieres paroles, у виданні Nouvelle Edition du Centenaire, 1992) дозволяє порівняти тексти і піддати їх критиці. 

Їм не можна надавати такого значення, як працям самої Терези, але нехтувати цими "logia" означало би багато втратити у пізнанні хворої, людської, терплячої Терези, наповненої гумором, молитвою, вбогою і простою. Мати Агнеса від Ісуса не могла вигадати стільки рис, які маємо в Жовтому Зошиті. Вона піддала гострій цензурі Novissima Verba, не хотіла показувати широкій публіці цих "свідчень", "жартів", які свідчать, що людська природа цієї святої робить її близькою всім стражденним.