1. Любити, єдиний ідеал і єдина дорога

 

 

Тереза, переступаючи поріг Кармелю, приносить з собою небагато речей. Її багатство внутрішнє, це полум’я її серця. Напередодні вступу рішуче говорить: "Хочу повністю Йому віддати себе, хочу жити тільки для Нього" (L 43 B). Буде любити Ісуса згідно зі своїми безмежними прагненнями. Тому "пустеля" Кармелю її захоплює! Пустеля відсилає до того, що найважливіше. Приховує в собі Присутність. Її пустка є надією. Для Терези кожне зречення стане словом любові, посмішкою, квіткою в дарунок. Недавно, коли ще жила в світі, вирішила давати Ісусові "незлічимі докази любові" (A 47 v).  

Знаємо, що "терпіння протягувало до неї свої руки" (A 69 v). Сестрі Терезі від св. Августина визнає: "Можу запевнити сестру, що я провела багато битв, і що не було жодного дня, коли би я не страждала, жодного дня…" (PA 337). Тим краще, – думає послушниця: терпіння є "шахтою золота, чи ж прозіваємо таку нагоду?" (L 82). 

Тереза входить у кармелітське життя з сильним наміром втілити, за будь-яку ціну, свій ідеал святості. "Хочу бути святою (...), хочу нею ставати" (L 45). "Стати великою святою", це лейтмотив її життя (L 52, 80). Її Господь "не хоче ставити границь для її святості" (L 83). Ціна ніколи не буде великою: "Ісус просить віддати Йому все, все, все, так як може про це просити найбільших святих" (L 57) – i підкреслює тричі "все", відповідно: два, три і п’ять разів. 

Тереза хотіла би побити світовий рекорд любові до Бога! "Я хотіла би так сильно Його любити!... Любити більше, ніж його вже любили!..." (L 74). Буде Його любити до шалу (L 93, 96), "з пристрастю" (L 94), "до безмежності" (L 127). Пишучи до Селіни, описує себе: "Любов Ісуса до Селіни можна зрозуміти лише через Ісуса!... Ісус вчинив для Селіни стільки неймовірного… Нехай і Селіна вчинить для Нього щось неймовірне" (L 85). Тереза береться за це з "всією силою любові" (L 104). В день обітів просить про "любов, безмежну любов, єдиною границею якої є Ти сам… любов, яка не буде вже моєю, але Твоєю, мій Ісусе" (Pri 2). 

Як осягнути це ідеал досконалої любові? У перші роки життя в Кармелю Тереза не сумнівається: через любов, через мою любов, сильно неймовірну, сильно чудову, яка є відповіддю на шалену Любов Ісуса! Бо "за любов платиться лише любов’ю", повторює за своїм великим духовним учителем, св. Іоанном від Хреста (L 85). 

Тереза впевнена, що колись це осягне. "Любов може вчинити все; найнеймовірніші речі для неї не є важкими" (L 65). Не знає іншої дороги: "Не знаю іншого способу дійти до досконалості, ніж любов… Любити, наше серце створене для любові!... Часом шукаю іншого слова, щоб виразити любов, але на землі вигнання словом неможливо виразити всі порухи душі, і тому треба триматися цього єдиного слова: Любити!" (L 109). Практичні висновки? "Користаймося, користаймося найкоротшими моментами, діймо як скупці, будьмо заздрісні в найменших речах щодо Улюбленого" (L 101 ).