1. Загальні вимоги до "шляхетної доктрини"

 

  

 

Шляхетність навчання Учителів Церкви полягає передовсім у їхніх глибоких знаннях правд Божого Обʼявлення і переказуванні їх у Церкві. Йдеться про правди стосовно обʼявлення Бога, Його атрибутів і Його волі спасти світ. Завдяки знанням цих правд, "люди через Христа – Слово, що стало тілом, у Святому Дусі мають доступ до Отця і стають учасниками Божої природи (...) Невидимий Бог з повноти своєї любови промовляє до людей як до приятелів; і з ними перебуває, щоб запросити і прийняти їх до спільноти з собою" (Dei Verbum, nr 2).  

Звичайно, що ця доктрина тим шляхетніша, чим більше вона здатна дійти до всієї Церкви і світу, викликаючи свій спасительний вплив. ІІ Ватиканський Собор нагадує, що завдяки дії Святого Духа, який "живе в Церкві й у серцях вірних як у святині, (...) ведучи Церкву до всієї правди" (Lumen Gentium, nr 4), було збережене "з безперервною послідовністю апостольське навчання, яке в особливий спосіб було виражене в натхнених книгах" (Dei Verbum, nr 8). Що більше, постійно "зростає пізнання переданих речей і слів чи з розважання і студій віруючих, що їх роздумують у своєму серці (...), чи з внутрішнього розуміння духовних справ, що їх переживають, а чи з проповіді тих, які (...) перейняли певне дарування правди" (Dei Verbum, nr 8). 

Навчання св. Терези з Лізьє, яке дійшло до найдальших закутків світу і мало великий вплив на духовність століття, яке закінчувалось, відповідає усім вимогам "шляхетності доктрини", яка вимагається від Учителів Церкви, що ствердили переважною більшістю голосів при голосуванні богослови-консультори Конгрегації Науки Віри і Конгрегації до справ Святих. 

Тереза з Лізьє з великою силою вписується в сонм святих, які отримали особливу благодать глибокого розуміння Божого Обʼявлення і переказування його світові. Можемо сміливо говорити про її особливу харизму мудрості, яка є результатом відчинення для дії Святого Духа; про шляхетність її теологічної та духовної доктрини, яка виражає незамінні заслуги для добра віри і християнського життя, постійно залишаючись тривалою та актуальною. 

Послання Терези приєднується до того, "що апостолами було передане, заключає все те, що спричиняється до святого життя та зросту віри народу Божого" (Dei Verbum, nr 8).