Шляхетна доктрина Терези

 

 

 

У 1995 р. минуло 25 р. від надання Павлом VI титулу Вчителя Церкви св. Терезі від Ісуса (27.09.1970) i св. Катерині Сієнській (3.10.1970). Це була безпрецедентна подія; перший раз жінки отримали цей титул.   

Святкування срібного ювілею вчительства обидвох святих стало нагодою поміркувати над цим титулом і над його "майбутнім". Навіть питали, чи титули, надані Павлом VI чверть століття тому, не будуть останніми в Церкві. За цей час жоден святий не удостоївся цього титулу, хоча Апостольській столиці представляли багатьох кандидатів, між іншим: св. Бригіду, св. Бернардина з Сієни, св. Йоана Авільського, св. Людовика Гріньйона де Монфорта. 

Помилковою була би думка, що тема титулу Вчителя Церкви перестала викликати зацікавлення. Навпаки, дикастерії Римської Курії піддали її особливому аналізу, а Апостольська Конституція Pastor Bonus за 1988 р. ввела деякі novum до існуючої практики. Раніше надання цього титулу було в компетенції Священної Конгрегації Обрядів (Sacra Rituum Congregatio), яка після Собору стала Конгрегацією до справ Святих (Congregatio pro Causis Sanctorum). У 73 пункті згаданої Конституції читаємо, що Конгрегація до справ Святих надає цей титул, але тільки після отримання votum Конгрегації Науки Віри щодо "eminentem doctrinam quod attinent". 

Дана стаття прагне синтетично представити цю "eminentem doctrinam" св. Терези від Дитяти Ісус, завдяки якій 19 жовтня 1997 р. вона отримала титул Учителя Церкви. 

 

1. Загальні вимоги до "шляхетної доктрини"   

2. Характерні риси шляхетності терезіанського навчання 

3. Джерела теологічного й духовного послання св. Терези 

4. Постійна актуальність терезіанського послання